Item | Quantity | Price | Comments |
Paleo Groceries: | |||
Tissues 75 Ct Box | 15 | $4.50 | They were on sale for $0.30! The coupon I had was $1/5 and they were already on sale for $1/2, I’m not crazy I swear, but I won’t need to buy tissues at full price $1 for a while! |
Sausages | 2 | $5.38 | |
Sausage Rolls | 2 | FREE | The Sausages were buy 1 box get a sausage roll free! |
Sweet Potatoes | {2} 1.90lb | $0.93 | |
Scallions | 1 bunch | $0.65 | |
Cucumber | 1 | $0.50 | |
Reynolds Wrap {75 sq ft} | 3 | $3.75 | These were on sale for 2/$5, and I had a $1.25/1.. Making them only $1.25! I’m so excited! I love having extra HIGH Quality Aluminum Foil around |
Dark Chocolate | 1 | $2.00 | |
Batteries | 2 12packs | $5.98 | One sale for $3.99 and I had a $1/1 coupon. I use these all the time for the business and normally spend $10 for a 24 pack! |
Eggs | 2 Dozen | $4.98 | |
Kerry Gold Butter | 2 Tubs | $3.98 | They were a dollar off so I got two so I don’t have to pay full price next week! |
Organic Valley Farms Half & Half |
1 Pint | $1.89 | |
Frozen Green Beans | 1 Bag | $0.99 | |
Bag of Carrots | 2lb bag | $1.19 | |
Onions | 2lb bag | $1.29 | On sale for $5.99 + $1.00/1 Coupon! |
Raw Almonds | 1 Cans | $2.99 | |
Olive Oil | 1 | $1.99 | On sale for $2.99 with a $1/1 coupon! |
Chicken Breast | 1.3lb | $3.50 | |
Non Paleo: | |||
Apple Gate Farm Chicken Nuggets | 1 | $4.49 | |
Fresh Ravioli | 1 pack | $0.49 | On Sale for $1.99 with a $1.50/1 coupon! |
Club Crackers | 4 | $6.00 | On Sale 2/$4 with a $1/2 {My Grandmother LOVES these! So I buy them for her 🙂 } |
Sliced Canned Pineapple | 2 Cans | $1.49 | On Sale with a $1/2 coupon! |
Brie | 1 | $5.80 | {Yes I had a little!} |
Total: $65.65
I know you’re sitting there going wtf.. that was a LOT of tissues.. how do I explain it? That would normally cost me $15.00 so.. I saved a ton, my coupons required to buy 5 at once and I don’t need to think about tissues till at least next winter. If you’re a parent with kids who always have to bring tissues at the start and mid-way through the year this is the sorta deal you want to mack on. The money I saved here not only is going to allow me to have backup and not make me pay retail, but it’s also going to save me from having to remember it every freaking time I run out of a box!
I spent a little more this week, but it’s what I call a Stock-up trip. The aluminum foil, tissues, mustard, olive oil will all last a while and were needed I won’t have to buy them for the next few weeks {or for a very long time}. I plan for these trips every few weeks and try to buy my stock up stuff at once so I’m not constantly buying them all the time!
{P.S. With my coupons + Sale Prices I saved well over $40.00 on this trip}
You are an inspiration! I’m a college grad living on my own for the first time in January and I love your shopping hints and tricks! 🙂
Aww thank you so much!