Well heyy there! Today I’ve got something a little different for you – I’m doing a product review. Super cool right? Yes!
So today I want to talk to you about Paleo Life Box – it’s a once a month delivery service of different paleo snacks. So this month you could get x, y, z and next month you could get j, h, and q products! Which is pretty rad if you ask me!
Let’s start with getting the box? I’m a sucker for packaging {just ask Mr. POAB or any of my clients} and I totally believe that a product needs to make some kind of wow impression whether it’s the box or how it’s put together inside the box – and let me tell you they totally rocked that. I mean come on, how cute is this box?
I was literally all “eeeekkk I got food — snack time!” when the box showed up. Already we’re winning!
Then you open up the box and it’s nothing but snacks. I’m talking every snack I’ve ever wanted to try but was to cheap or lazy to buy was in there. AND snacks I didn’t even think were paleo were in there – so yay for trying new things and new things that weren’t even on my radar!
Mr. POAB also liked the box because there were Kale Chips and jerky sticks this month. Needless to say I’m probably putting in an order for both of those soon so he can have a fun snack or 6 during wedding season 😉
Let’s break cost down shall we – ’cause we’re a budget friendly group of people!
They have three subscription options: 1 month, 3 months and 6 months. And you get somewhere between 9-10 snacks per a box
{Note: This is all before shipping costs!}
1 Month = $30.00/month = $3.33 / snack
3 Months = $28.00/month = $3.11 / snack
6 Months = $26.00/month = $2.89/snack
Heyy so all of these prices at the per – a – snack break down are actually really, really affordable. Given what you’re getting and that these are full sized products, you can’t beat it {and because I’m only on cup of coffee#2 for the day, the song Beat It just started playing in my head ….}!
Oh and – if you sign up for their newsletter right now you can get a 15% off discount code for your first order – which if you want to just try it with a one month subscription would bring the box down to: $25.50 and the snacks would be $2.83/snack! That’s a beyond beautiful introduction price if you ask me!
So to sum up all this awesomeness?
This is a really rad product and if you’re someone who is new to paleo or wants to get out there and try new products without having to commit to a huge order then this is so beyond for you! I highly suggest starting out with a one month subscription first and then if you really it and can’t wait for your next box get a 3 or 6 month subscription because as you can see above the 6 month subscription makes the snacks go from affordable to the “ohh I’m getting a steal” price point!
Happy Eating!!
xoxo
Liz-
Disclosure: I was given a free box for a product review but I pinky swear promise that all thoughts and opinions in this review are my own and I’m receiving zero dollar compensation for them!
I can’t believe I am the first to write this… read the reviews for three months. These are crazy expensive!! Add shipping on top and that’s way too much money for 9 or 10 servings of snacks. Might be fun but WAY too expensive for a budget blog
Heyy Kiara!
If you’re on a super tight budget then yes this can totally be expensive – but I think this is a great way to try a variety of paleo snacks so you can find what you like without having to waste money on buying individual snacks either online or at whole foods and potentially waste a similar amount of money for only one kind of snack! And Paleo snacks in general are just expensive sadly – I mean if you go to whole foods and grab an RX bar or an Epic bar you’re looking at at least $3.00/bar {if not more in some areas}!